TÜM YÖNLERİ İLE GENİTAL ESTETİK VE KIZLIK ZARI ONARIMI

Kadın genital organları iç genital organlar ve dış genital organlar olarak ikiye ayrılmaktadır. İç genital organlar karın içinde yer alır. Yumurtalıklar, tüpler, rahim ve vajina iç genital organlardır. Vajina çıkışındaki büyük ve küçük dudaklar, klitoris, kızlık zarı ve pubis dış genital bölgede bulunur.

Günümüzde çeşitli sağlık sorunları ve estetik sorunlar nedeniyle genital estetik oldukça yaygınlaşmıştır. Kadınlar çeşitli nedenlerle genital estetiğe ihtiyaç duyarlar.

Genital estetik operasyonları kadınların ruhsal olarak kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlarken, cinsel sorunların bir kısmına da çözüm olmakta, fonksiyonel sorunları gidermektedir.

LABİOPLASTİ VE KLİTORİS ESTETİĞİ

İÇ VE DIŞ DUDAKLARDAKİ SORUNLAR SAĞLIĞI NASIL ETKİLER?

Vajinal doğumlar, iri bebek, çoğul gebelik, sık doğum yapma, hormonal nedenler, genetik yatkınlık gibi nedenlerle iç ve dış dudaklarda çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir.

Bu problemler sadece estetik kaygıya neden olmaz. Aynı zamanda fonksiyonel problemlere ve hijyen sorunlarına da neden olabilmektedir.

BÜYÜK VE GENİŞ DUDAKLAR, SARKMA PROBLEMİ

 • Büyük ve sarkan dudaklar cinsel ilişki sırasında fiziksel olarak rahatsızlık verebilmekte, ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilmektedir.
 • Büyük ve küçük dudaklardaki sorunlar idrar yaparken idrar akış yönünü bozabilmekte ve böylece kişi idrar yaparken zorluk yaşayabilmektedir.
 • Özellikle çok kıvrımlı, geniş dudakların arasında mikroorganizmaların üremesi için uygun ortam oluşabilir. Bu bölge sürekli nemli kalabilir ve böylece genital enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. Özellikle vajinal mantar enfeksiyonları sık görülür.
 • Normalden geniş dudaklarda sürtünme sonucu tahriş, kızarıklık gibi sorunlar görülebilmektedir.
 • Yine normalden geniş ve büyük dudaklar, sık idrar yolu enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir.

HACMİ AZALMIŞ DUDAKLAR

 • Hacmi azalan dudaklar yine yukarıdaki problemlere neden olarak fonksiyonel ve psikolojik, cinsel sorunlara neden olabilir.

RENK KOYULAŞMASI

 • Özellikle dış dudaklarda meydana gelen koyulaşma kişinin beden algısında sorunlara ve özgüven problemlerine neden olabilir.

KLİTORİS ÜZERİNDEKİ CİLT FAZLALIKLARI

 • Klitoris üzerindeki cilt fazlalıkları, orgazm sorunlarına neden olabilmektedir. Genellikle dudak estetği ile birlikte uygulanan klitoris estetiği görünüş olarak daha orantılı bir görünüm sağlamaktadır.

VAJİNOPLASTİ

Vajina dokusu muazzam esneme ve kendini toparlama yeteneğine sahiptir. Bu esnek doku zamanla bazı değişimlere uğrayabilir. Özellikle sık vajinal doğum ve yaş önemli faktörlerdir. Cinsel ilişki sıklığı ile bağlantısı olmayan vajina genişliği, pelvik taban kaslarının zayıflaması ile daha fazla ilişkilidir.

GENİŞ VEYA DAR VAJİNA NEDENİYLE GÖRÜLEN SORUNLAR

DAR VAJİNA

 • Vajinanın dar olması ilişkide ağrıya ve zorlanmaya neden olabilir. Ancak cinsel haz sırasında hormanal değişiklikler ile vajina esner, ıslaklık kazanır ve cinsel ilişkiye uygun hale gelir. Vajinal darlık nedeni ile oluşan şikayetler çoğunlukla kadının pelvik kaslarını fazla sıkması nedeni ile oluşabilir. Vajinismus bu duruma örnek olarak verilebilir.
 • Vajina darlığı daha önce geçirilmiş vajinoplasti operasyonlarından kaynaklanabilir. Uygun yapılmamış mudahaleler sonrası skar dokusu vajinal darlığa neden olabilir.
 • Vajinal doğum sonrası dikişlerin uygun yapılmaması veya iyileşme dokusundaki kalınlaşma darlığa neden olabilir. Yine bazı jinekolojik operasyonlar sonrası darlık oluşabilir.
 • Mayer rokitansky küstner hauser (MRKH) sendromu

Tüm bu nedenlerle oluşabilen darlıklar gerekli müdahelelerin yapılması ile düzeltilebilir. Ancak öncelikle jinekolojik muayenenin yapılması ve altta yatan diğer sebeplerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Hormonal nedenler ve menopoz, vajinismus gibi nedenler incelenmelidir.

GENİŞ VAJİNA

Vajinanın normalden geniş olması daha önceden bahsettiğimiz gibi pelvik kaslardaki güçsüzlükten kaynaklanabilir. Öncelikle pelvik kasların güçlendirilmesi ilk hedef olmalıdır.

 • İlişki sırasında ses gelmesi (gaz – hava çıkışı sesi) kişiyi rahatsız edebilir.  
 • Sık idrara çıkma isteği
 • İdrar kaçırma
 • Orgazm olamama
 • Cinsel isteksizlik ve psikolojik sorunlara neden olabilir.

ÖNCE NEDENLERİN TESPİT EDİLMESİ GEREKİR

Bahsettiğimiz şikayetler birçok sebebe bağlı olabilir. Örneğin vajinal darlık vajinismusa bağlı olabilir, cinsel ilişki sırasında ağrı cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle gelişebilir. Bu ve benzeri durumların mutlaka bir jinekoloji uzmanı tarafından ayrıntılı incelenmesi ve öncelikle bu nedenlerin ortadan kaldırılması tedavide önemli adımlar atılmasını sağlar.

HANGİ GENİTAL ESTETİK BANA UYGUN?

Aslında bu sorunun cevabı jinekolojik muayeneniz sonucunda belirginleşecektir. Sizi rahatsız eden, fonksiyonel bozukluklara neden olan durumlar hekim ile birlikte konuşularak planlama yapılmalıdır.

VANİNOPLASTİ, LABİOPLASTİ VE KLİTORİS ESTETİĞİ BİR ARADA YAPILABİLİR

Vajinoplasti, vajinaya ait sorunların giderilmesini amaçlar ve cerrahi opersayon ile yapılır. Bu işlem sırasında dar vajina, geniş vajina, vajina içerisindeki doğum dikişlerine ait sorunlar ve diğer fonksiyonel ve estetik problemler giderilir.

Lazer ile de vajina genişletme işlemi yapılabilmektedir. Ancak cerrahi işlemin avantajı aynı operasyon sırasında diğer tüm estetik ve cerrahi işlemlerin aynı anda yapılabilmesidir.

CERRAHİ İŞLEM SIRASINDA VE SONRASINDA HANGİ SORUNLAR GÖRÜLEBİLİR?

 • İşlemler sırasında kişiye uygun anestezi yöntemi tercih edilmektedir. Ameliyat, lokal sedasyon altında ya da genel anestezi altında yapılabilmektedir. Ve ortalama 1-1.5 saat aralığında sürmektedir. Bu süre yapılacak olan işlemlere göre kısalmakta veya uzamaktadır.
 • Kesinlikle klinik ortamda ve steril koşullarda, kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.
 • İşlem sonrası 1-2 gün istirahat önerilmekte, ağır işlerden kaçınılması gerekmektedir. Tam iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 4-6 haftadır. Bu süre yapılan operasyonların çeşidine göre kısalabilir, bakım ve kişisel sağlık durumuna göre uzayabilir.
 • Hekimin önerdiği pansumanlar zamanında yapılmalı ve antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar hekimin önerdiği şekilde kullanılmalı, hijyen önlemlerine dikkat edilmelidir.
 • Bu noktalara dikkat edildiği takdirde iyileşme oldukça hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.
 • Bu kurallara dikkat edilmediği zaman her opersayonda olabilecek riskler genital estetik operasyonlarında da görülmektedir. Enfeksiyon, iyileşme sürecinde gecikme vb.
 • İşlem sonrası ciltte ödem ve morarma ve bir miktar ağrı görülebilmektedir.

KIZLIK ZARI DİKİMİ / ONARIMI

Kızlık zarı onarımı, himenoplasti olarak adlandırılır. Çeşitli nedenlerle hasar gören kızlık zarının bazen onarımına ihtiyaç duyulmaktadır.

 • İstenmeyen cinsel ilişki
 • Kazalar
 • Kişisel nedenler ile kızlık zarı onarımına başvurulabilmektedir.

Kızlık zarı onarımının çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemlerin hangisinin uygulanacağına hekim muayenesi sonrası birlikte karar verilir.

KALICI VEYA GEÇİCİ KIZLIK ZARI NE DEMEKTİR ?

Kızlık zarının kalıcı veya geçici olarak adlandırılması ilişkinin gerçekleşeceği zaman göre belirlenerek adlandırılmıştır. Aslında anlatılmak istenen uzun süreli ve kısa süreli kızlık zarı oluşturulmasıdır. İlk ilişki onarımdan kısa süre sonra gerçekleşecek ise geçici veya kısa süreli, ilk ilişki uzun süre sonra gerçekleşecek ise uzun süreli, kalıcı kızlık zarı onarımı olarak adlandırılır.

Kızlık zarı onarımı flep yöntemi veya mikrocerrahi ile yapılmakta, eş zamanlı olarak vajina daraltma, büyük ve küçük dudak, klitoris etetiği ile birlikte yapılabilmektedir.

KIZLIK ZARI ONARIMI NLAŞILIR MI ?

Kızlık zarı onarımı yapıldığı jinekoloji uzmanı tarafından yapılan muayenede anlaşılır.

KIZLIK ZARI DİKİMİ SONRASI AĞRI OLUR MU ?

Kızlık zarı onarımı sonrası ağrı minimal düzeyde olabilir, kişi normal yaşamına hemen geri dönebilir.