Balıkesir Jinekolog | Kadın Sağlığı ( Jinekoloji ) Hakkında Herşey

Balıkesir Jinekolog | Jinekoloji Nedir ?

Jinekoloji kadın üreme organlarına ait hastalıkların belirlenmesi ve tedavisi, kadın üreme organlarının bütüncül yaklaşım ile sağlık halinin sürdürülmesi, hastalıkların erken tanı ve tedavisinin sağlanmasını amaçlayan bir uzmanlık dalıdır. Jinekoloji çeşitli alanlarda tanı ve tedavi uygulamalarını kapsar. Obstetrik jinekoloji yani gebelik ve doğum, üreme sağlığı ve aile planlaması, kısırlık yani infertilite tedavisi ve üreme yöntemleri, Jinekolojik onkoloji, yani kadın üreme organlarındaki veya diğer organlarda meydana gelen kanserlerin üreme organları üzerindeki etkileri ile oluşan durumların tanı ve tedavisinin sağlanması, menopoz tedavisi ve menopoz durumunun belirlenmesi, menopoz ile ilgili şikayetlerin giderilmesi, hormon düzensizlikleri ve adet düzensizliklerinin belirlenmesi, tanı ve tedavisi, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma, tanı ve tedavisinin uygulanması, istenmeyen gebeliklerin uygun zamanda belirlenerek uygun zamanda ve sağlıklı koşullarda sonlandırılabilmesi, tekrar istenmeyen gebeliklerin oluşmaması adına aile planlaması uygulamalarının gerçekleştirilmesi, rahim sarkması, idrar kaçırma durumların neden olduğu komplikasyonların tedavisi, idrar kaçırma ve rahim sarkmasına yönelik gerekli operasayonların yapılması, histerektomi gibi operasyonların planlanması ve yapılması, tıbbi gereklilik ve kozmetik nedenlerle vajinal-genetik estetik müdahalelerin yapılması, adolesanların gerekli taramalarının yapılması ve ergenlik döneminin daha sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine yönelik incelemelerin yapılması, ergenlere cinsel yolla bulaşan hastalıklara yönelik ve cinselliğe yönelik uygun eğitim ve bilgilendirmelerin yapılması ve tüm kadın sağlığını ilgilendiren durumların tanı ve tedavisini kapsar.

Jinekoloji ayrıca vajinismus, orgazm sorunları gibi cinsel sorunların da tani ve tedavisini sağlar. Kadın hayatında önemli bir dönüm noktası olan menopozda yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve sizi rahatlatmak için gerekli destekleri sağlamak prensibi ile yanınızdayız. Menopoz sürecinin daha sağlıklı geçirilmesi, menopoza bağlı oluşabilecek sağlık sorunlarının erken tespiti ve hastalıkların oluşmadan önlenmesi adına menopoz kontrolleri oldukça önelidir. Yaşın ilerlemesi ve östrojen hormonunda azalmaya bağlı olarak, menopozun erken ve ileri evrelerinde sağlık sorunları artabilmektedir. Bu süreçte kadınlarımızın jinekolojik muayene, smear testleri, meme ultrasonu ve mamografi, kemik yoğunluğu ölçümü, hormon taramaları, kanser taramaları gibi bir çok tetkikini zamanında yaptırması oldukça önemlidir.

Serviks ( rahim ağzı) , uterus ( rahim ) ve overler ( yumurtalıklar) ile ilgili oluşabilecek olumsuz hastalıkları taramak ve teşhis etmek ; ardından tedavi etmek veya uygun yere ulaşmanızı
sağlamak amacıyla hizmet vermekteyiz. Doğurmak ve yerçekimi etkisi ile oluşan, kadın sağlığının idrar kaçırma ile sonuçlanan hastalıklarını teşhis ve tedavi etmek , hatta kadın olmanın farklı aşamalarında bu problem için
önlemler almak bizim görevimiz.

Balıkesir Jinekolog | Jinekolojiye ne zaman gidilir ?

Çocukluk çağından ergenliğe, üreme çağından menopoz dönemine ve menopoz sonrası döneme kadar yaşamın her evresinde kadın hastalıklarına yakalanma riski mevcuttur. Bu nedenle jinekolojik muayeneye sadece şikayetlerimiz olduğunda değil sağlıklı dönemlerimizde de düzenli takiplerimizi yaptırmak gerekir. Her tıp alanında olduğu gibi jinekoloji alanında da hastalığa yakalanmadan müdahale etmek ve sağlığı geliştirmek temel hedeftir.

 • Düzenli sağlık kontrolleri amacı ile üreme çağında,
 • Ergenlik veya öncesi döneminde,
 • kadın hastalıkları ve doğum alanında ki rahatsızlıklarda,
 • Gebelikten korunma amacı ile,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için veya cinsel yaşam başlamadan önce,
 • Gebelik planlanması durumunda,
 • Gebe kalınamadığı durumlarda,
 • İstenmeyen gebelik durumunda,
 • Gebelik ve doğum sürecinde,
 • Doğum sonrası kontrollerde,
 • Menopozun erken dönemlerinde,
 • Menopoz döneminde ve menopoz sonrası dönemde,
 • Her türlü sorularınızın varlığında, jinekolojik ve obstetrik kontrollerinizi yaptırmak ve bilgi almak amacı ile başvurabilirsiniz.

Jinekolojik muayene nasıl yapılır?

Jinekolojik muayenede bütüncül yaklaşım esastır. Kadın doğum hastalıkları uzmanının yapacağı fizik muayene, jinekolojik muayene, danışanın tıbbi öyküsü, demografik bilgileri, ailenin tıbbi öyküsü, gözlem, ultrasonografi, kadın genital organlarının muayenesi, meme muayenesi gerekli durumlarda diğer tüm tıp alanları ile konsültasyon, kan ve idrar tetkikleri, genetik testler gibi bir çok tanı ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır.

Hangi kontrollerin ne zaman ve nasıl yapılacağı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Jinekolojik muayene sırasında spekulum ile vajinal muayene sırasında smear testi, vajinal kültür gibi testler uygulanabilir. İlk defa jinekolojik muayene yaptıracak kişiler bu konuda tedirgin olabilir. Ancak hastanın doğru bilgilendirilmesi ve uygun yaklaşımlar ile bu korku ortadan kaldırılır.

Bakirelerde jinekolog muayenesi yaptırabilir.

Vaginal akıntılar, kasık ağrıları, ağrılı adet görme, adet düzensizlikleri gibi bir çok sorun bakire hanımlarda başına gelmektedir. Bakirelerde kızlık zarı göz önüne alınarak, spekulum muayenesi ve vajinal ultrason kullanılmaz. El ile muayene vajina içinden yapılmaz. Eğer gerekli ise parmak ile vajinal muayene makat bölgesinden yapılabilir. Bakirelerde vajinal kültür alınabilir. Bu kültür kızlık zarına zarar vermeden alınır.

Unutulmamalıdır ki cinsel aktif kadınlarda görülebilen tüm jinekolojik sorunlar bakirelerde de görülür.

Üreme çağı ve sonrasında karşılaşacağınız bir çok hastalıkta yanınızdayız !

Tüm soru ve sorunlarınız için iletişim numaralarımızdan ayrıntılı bilgi ve randevu alabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam dileriz.


Daha Fazla Bilgi İçin Bize Ulaşabilirsiniz.