Balıkesir 4 Boyutlu Ultrason , Balıkesir Ayrıntılı Ultrason , Balıkesir Gebelik Takibi ve Doğum

4 Boyutlu Ultrason Nedir ?

4 Boyutlu ultrason eş zamanlı olarak dinamik ve hareketli uzaysal görünümün ekrana yansımasını sağlayan ultrasonografi tekniğidir. Ultrason gebelik muayenesinin en önemli bölümüdür. Fetüsü, amnion sıvısını, plasentayi ve rahimin ( uterus ) ve rahim ağzının özelliklerini değerlendirmek için kullanırız. Bir cok doğumsal anomali ( sakatlık ) ultrason incelemesi ile teşhis edilebilir .

4 Boyutlu Ultrason Nasıl Yapılır ?

Kliniğimizde sizin şikayetlerinizi daha iyi sorgulayıp, teşhis edebilmek ,Hamilelik boyunca bebeğinizi takip ve muayene edebilmek için son teknolojik ilerlemelere sahip 4 boyutlu ultrason ve vajinal değerlendirme probu kullanılmaktadır. Gerçekleşen tüm doğumlar içinde doğumsal anomali riski yaklaşık %2-3 arasındadır. Bu ciddi bir orandır ve riskli vakaları gözden kaçırmamak gerekir. Gelişmiş bir ultrasonografi cihazı ve doktor eşliğinde bu işlem yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

4 Boyutlu Ultrason diğer 2 boyutlu ultrasonlara göre bazı avantajlar sağlar.

 • Sadece fotografik değildir.
 • Daha dinamik hareketli bir görüntü sağlar.
 • Anne ve baba bebeği daha iyi izleyebilir.
 • Anne- bebek ve babanın bağ kurmaları kolaylaşır.
 • Yüzey dokuları oldukça iyi görüntülenir.
 • Yarık damak dudak, yüz deformiteleri ve el ve ayak anomalileri daha iyi değerlendirilir.
 • Aynı cihazda 2, 3 ,4 boyut ve dopler özelliği olduğundan ; iç organlar ve kalp daha iyi değerlendirilebilir.
 • Çoğul gebeliklerde fetüs sayısı belirlenir.
 • Fetüsün ölçümleri yapılarak gebelik haftasına uygun gelişip gelişmediği tespit edilir.
 • Bebeğin cinsiyeti daha net değerlendirilir.

4 boyutlu ultrasonda esas amacımız, gebelik sürecinde fetal organ ve kromozom anomalilerinin araştırılması olduğundan hekimin daha titiz bir değerlendirme yapmasına olanak sağlar. Bilgi birikimi ve hekimlerin artan tecrübeleri ile majör anomalilerin, %75’e kadarının doğum öncesi tanısı mümkün olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki 4 boyutlu ultrason incelemesinde anormal bir bulguya rastlanmamış olması, bebeğin mutlak normal olacağını garanti edemez. Bazı anomaliler doğuma kadar belirti vermeyebilir. Bu husuta mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

4 BOYUTLU ultrasonun fetus için zararı yoktur.

 • Anne içinde güvenli bir inceleme yoludur.
 • X ışını kullanılmaz.
 • Ses dalgaları ile çalışır.

Başka bir tetkik yapılmayacaksa bu muayene için aç olunması gerekmemektedir. İşlem tok olarak yapılabilir. İlk 3 ayda yapılan 4 boyutlu ultrason için mesanenizin orta derecede dolu olması (idrara sıkışık olmak) gerekir.

Son 3 aydaki ultrasonda da hazırlık gerekmez. Ağrısız ve acısızdır.

4 boyutlu ultrason ile;

bebeğin gerçek görüntüsüne en yakın sonucu almak mümkündür. Ayrıca 4 boyutlu ultrason ile bebeğin gerçek zamanlı, eş zamanlı hareketleri de gözlemlenir. Anne karnındaki bebeğin bir video gibi izlendiği 4 boyutlu ultrason ailenin dışında hekimin önerisi ile de uygulanır. Çünkü bebeğin sağlığının değerlendirilmesinde 4 boyutlu ultrason oldukça önemlidir. 4 boyutlu ultrasonun pozitif yönleri sadece bebeğin sağlık durumu ile ilgili değildir. Anne karnında bebeği görmenin heyecanı ailelerin psikolojisini pozitif yönde etkilemekte, bebek ile olan duyguları kuvvetlendirmektedir.

Mini resim, bebeğe ait fotoğraf ve videoların teslim edilebildiği 4 boyutlu ultrason görüntüleri daha sonrasında saklanabilir. Bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesinin istenmediği durumlarda cinsiyet belirtilmez. Zararsız ve oldukça kolay, ağrısız yapılabilen 4 boyutlu ultrason ile ailelerin içi daha rahattır. Plasentada meydana gelen anomaliler de görülür. İkiz veya çoğul gebelik durumlarında her iki bebeğin de görüntüsü daha net alınır. Ayrıca 4 boyutlu ultrason ile dış gebelik tanısı da daha kolay konulmakta, istenmeyen komplikasyonların önüne geçilebilmektedir.

Dış gebelik ilerlediğinde yerleştiği yere göre iç kanamalara neden olabilmektedir. Bu nedenle dış gebeliğin erken tespiti iç kanama gibi yaşamı riske atan durumların önüne geçilesini ve erken müdahaleyi sağlar. Fetal kalp atımları ve kalbin daha iyi izlenebildiği 4 boyutlu ultrason kalp anomalilerinin de erken teşhisini sağlar.

4 boyutlu ultrason ile ilgili en sık aldığımız soru, bebeğe zararının olup olmadığıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bebek için bir zarar teşkil etmez. 4 boyutlu ultrason ile ilgili tüm sorularınız için iletişim numaralaımızdan bize ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz. Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmenizi dilerim.

4 boyutlu ultrason
4 boyutlu ultrason

Balıkesir 4 Boyutlu Ultrason Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Bize Ulaşabilirsiniz.

doğuma hazırlık eğitimleri