Adet Düzensizlikleri

Adet Düzensizliği Nedir ?

Ergenlik döneminden başlayarak menopoz dönemine kadar, yani üreme çağındaki her kadın  ortalama 28 günde bir regl yani vajinal kanama yaşar.  Bu süre kadından kadına farklılık gösterebilir ve 21 gün ile 35 gün arasında görülen kanamalar normaldir. Ortalama 5-7 gün kadar süren kanamaların miktarı yine kadından kadına farklılık gösterir. Bu süreçte kaybedilen toplan kan miktarı yaklaşık 80 ml kadardır. Ergenlikten menopoza kadar bu sürecin düzenli olarak tekrarlaması beklenir.  Bu sürenin kısalması, uzaması ya da âdetin normal olmayan şekilde kesilmesi adet düzensizliği olarak isimlendirilir.

Adet düzensizliği adet görme sıklığına göre ve adet miktarına göre  sınıflandırılır.

35 günden daha uzun aralıklarla adet görme (oligomenore )

21 günden az aralıklarla adet görme (polimenore) yani sık adet görme,

Adet görememe (amenore primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır. Eğer kişi 15 yaşına gelmiş ancak adet görmemiş ise primer, adet gören kadın 6 aydan uzun süredir adet görmüyor ise sekonder amenore olarak adlandırılır)

Düzenli ancak yoğun adet kanaması( menoraji)

Düzensiz ve sık adet görme( metroraji)

Hem düzensiz hem de yoğun ve uzun süren adet görme (menometroraji)

Adet Düzensizliği Nedenleri

Adet düzensizliği bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Aşağıdaki nedenler adet süresi, miktarı, adet görme sıklığını etkileyebilir.

İlaçlar (hormon ilaçları, psikiyatrik ilaçlar vb. )

Ağır egzersiz

Stres

Ergenlik dönemi veya menopoz öncesi dönem

Hormon düzensizlikleri

Yeme bozuklukları

Diyabet, tiroid hastalıkları gibi hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Hipofiz bezi ile ilgili problemler

Üreme organlarının gelişim bozuklukları (primer amenore)

Prematür over yetmezlik

Kızlık zarının tamamen kapalı olması gibi bozukluklar

Gebelik veya emzirme ile ilgili nedenler

Endometriozis

Aşırı Adet Kanaması Neden Olur ?

Daha önce de belirttiğim gibi bir adet dönemi boyunca  yaklaşık 80 ml üzeri kanama menoraji  yani aşırı adet kanaması olarak adlandırılır. Ancak bir sorun var ki, bu miktarı ölçmek oldukça zordur.

Ped kullanım sıklığı bu miktarı ölçmek için bir yol olabilir. Dolu dolu 2 ped/gün normal kabul edilir. Bazı kadınlar daha sık ped değiştirebilir. Bu nedenle pedin doluluk oranı da önemlidir.

Sık sık ped değiştirmeniz gerekiyor ise, tek ped yerine üstüste 2 ped koyma ihtiyacı duyuyorsanız, tampon kullanmanıza rağmen yine de ped kullanma ihtiyacı duyuyorsanız, 2-3 cm den büyük kan pıhtıları oluşuyor ise, işe gitmek, okula gitmek, günlük aktivitelerinizi yerine getirmekte kanama miktarınız nedeni ile zorluk çekiyorsanız, kanamanız her ay olduğundan daha fazla ise, adetiniz 7 günden uzun sürüyor ise,  mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir.

Adet Düzensizliği Olan Kadınlar Ne Yapmalı ?

Öncelikle her kadın adet döngüsünü not almalıdır. Bu işi kolaylaştıracak mobil uygulamalar da bulunmaktadır. Adetinizin başladığı  ve bittiği gün not alınmalı, ayrıca adet miktarı da gözlenmelidir. Günde kaç ped kullanıldığı ve pedlerin doluluk oranı da gözlenmelidir.

Adet düzensizliğiniz varsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir. Adet düzensizliğine neden olabilecek durumlar oldukça ciddi olabilir. Hekiminiz adet düzensizliğine neden olabilecek etmenleri  bulmak için kan tetkiki, ultrasonografi, idrar tahlili gibi tetkikler ister, fizik muayene ve jinekolojik muayene yapar.

Uygun tedavi yönteminin belirlenebilmesi için adet düzensizliğine yol açan etkenin saptanması gerekir.

Adet Sancısı Normal midir ?

Ne Yapılabilir ?

Adet döngüsü başlangıcında hissedilen ağrılara primer dismenore denir.  Bu sancılar, alt karın bölgesinde, belde, iç bacaklarda hissedilebilir. Bazen ağrılara mide bulantısı da eşlik edebilir. Genellikle adetten ortalama 3 gün önce başlar ve regl kanamasının olduğu güne kadar artarak devam eder, yaklaşık 2. Veya 3. Gün sonunda azalarak kaybolur.

Bazı kadınlarda bu ağrılar daha şiddetli olur. Adet düzensizliği olanlarda, gençlerde, kanama yoğunluğu yüksek olanlarda daha şiddetli olabilir. Bu ağrılar ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınır. İlaç tercihi hekim tarafından yapılır. Ayrıca,  ayakların sıcak tutulması, ılık duş adet sancısını hafifletmeye yardımcı olur. Düzenli egzersiz yapan, sigara kullanmayan bireylerde adet sancısı daha az görülür. Bazı durumlarda hekiminiz size adet kramplarının şiddetini azaltan doğum kontrol hapı olarak bilinen oral kontraseptifler önerebilir.

Çok şiddetli ve giderek artan ağrılarda, altta yatan başka bir tıbbi durumlar olabilir. Bu durumda hekim muayenesi çok önemlidir. Çünkü; servikal darlık, enfeksiyonlar nedeni ile oluşan PID, endometriozis gibi hastalıklar şiddetli adet sancısına neden olabilir.

SİFİLİZ / FRENGİ TESTİ

SİFİLİZ / FRENGİ NEDİR? ÜLKEMİZDE YAYGIN MIDIR ?

Frengi  Treponema pallidum adı verilen bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. 

Yaygınlığı ülkemizde ve dünyada artış göstermektedir.  Sifiliz HIV enfeksiyonunun bulaşmasında da etkilidir. Korunmasız cinsel ilişkide bulunan her yaşta ve cinsiyetteki bireylerde  görülebilir. Ayrıca sifiliz enfeksiyonuna sahip kişilerin eşyalarını kullanmakla da bulaş mümkün olabilmektedir. İlk yıl bulaşıcılık çok yüksektir.

https://hsgm.saglik.gov.tr/

SİFİLİZ NASIL BULAŞIR ? KİMLERDE GÖRÜLÜR ?

Korunmasız cinsel ilişki en önemli bulaş yoludur. Birden fazla partneri olan ve korunmasız ilişkide bulunan herkes risk altındadır.

Sifilizin lezyonlarına temas ile de bulaş gerçekleşir. Bu yaralar dış genital organlar, vajina, makat, rektum, ağız ve dudaklarda görülebilir. 

Anneden bebeğe geçiş görülür.

Bulgular cinsel ilişkiden sonraki 3 hafta içinde ortaya çıkmaya başlar. Hastalık üç evrede görülebilir.

SİFİLİZ BELİRTİLERİ

Sifiliz 3 evrede çeşitli belirtilere ve hastalıklara yol açar.

Birinci evrede, vücuda giren bakteri kan ve lenf  dolaşımı ile vücuda yayılır. Ortalama 21 günde tipik bir sifiliz yarası görülür. Şankr adı verilen kenarları belirgin, sert, yuvarlak-oval, tek yada birden fazla ağrısız bir yara oluşur. Bu yara ağrısız olduğundan farkedilmeyebilir. Tedavi olunmadığında bu yaralar kaybolsa bile 2. Evreye geçilir.

2. evre ortalama 1 ila 6 ay arasında belirtiler başlar.  Ateş, boğaz ağrısı, kas ağrıları, halsizlik, lenf bezlerinde şişlik, yaygın lezyonlar, bulantı, kusma gibi belirtiler görülür. Lezyonlar ağız, yutak ve genital bölge mukozasında gri-beyaz plaklar şeklinde de görülebilir. Sinir sistemi tutulumu, karaciğer, göz, böbrek tutulumu görülebilir.

3. evre gizli evre olarak adlandırılır. 10-30 yıl sonra Kas hareketlerinin koordinasyonunda güçlük, felç, hissizlik, körlük, ruhsal bozukluklar, kalp ve damar tutulumu ve buna bağlı göğüs ağrısı ve infarktüs, bunama, idrar kaçırma, konuşma bozukluğu görülebilir.

HAMİLELERDE FRENGİ / SİFİLİZ

Hamile sifiliz hastalarında anne karnındaki bebeğe bulaş görülebilir. Erken doğum, ölü doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek doğumuna neden olabilen sifiliz bebekte ilk 3 aydan itibaren belirti vermeye başlar. 5. Ayda ise tüm sistemlere yayılır.

Doğum sırasında eğer annenin genital bölgesinde yaralar var ise bebeğe geçiş görülebilir.

Ftüste karaciğer-dalak büyümesi, sarılık, kansızlık, döküntüler, lenf bezi büyümeleri, göz-kemik tutulumları, menenjit, sinir felçleri, ölü doğum

Doğum sonrası ise katarakt, sağırlık ve konvülziyon (nöbet geçirme),

2 yaş sonrası ise Hutchinson dişleri denilen özel diş yapısı, duyma kusuru, mental gerilik (zekâ geriliği), semer burun görülür.

Erken tanı ve tedavi bu nedenle anne ve bebek için hayati önem taşır.

SİFİLİZ / FRENGİ TANISI VE TEDAVİSİ

Sifiliz tanısı oldukça kolaydır. Kan testi ile tanı konulabilmektedir. nontreponemal (RPR, VDRL) ve treponemal (FTA-ABS, TPHA) testleri ile tanı konur.

Gebe kadınlarda bu testlerin rutin olarak yapılmasında yarar vardır.

Eşi veya partneri ve hastalık sırasında veya sonra doğan çocukları varsa tetkik edilir.

Konjenital frengi söz konusu ise ailenin diğer bireyleri muayene edilir.

Frengi teşhisi konulur konmaz hiç vakit kaybetmeden hasta bilgilendirilerek tedavi edilmelidir.

Tedavide penisilin grubu ilaçlar kullanılır ve oldukça başarılı sonuç verir. Bulaş durumuna göre partner veya partnerler, çocuk ve yenidoğan tedaviye dahil edilebilir. Hasta testleri negatif olana dek 3-6 aylık aralıklarla izlenir.

Sifiliz testi pozitif olan kişi için cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların da taranması çok önemlidir.

TÜM YÖNLERİ İLE HPV

 • HPV NEDİR ?
 • HPV NASIL BULAŞIR ?
 • HPV BELİRTİLERİ NELERDİR?  GENİTAL SİĞİL VARLIĞINDA NE YAPILIR ?
 • HPV HANGİ ÖNEMLİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR ? HPV TİPLERİ NELERDİR ?
 • HPV TESTİ NASIL YAPILIR? ERKEKLERE HPV TESTİ YAPILABİLİR Mİ ?
 • HPV TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?
 • HPV’DEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILIR ?
 • HPV AŞISI KİMLERE YAPILIR ?

HPV NEDİR ?

İnsan papilloma virüsü olarak adlandırılan HPV , deri ve mukozal yüzeylerdeki bazal epitelyal tabaka hücrelerini enfekte eden bir DNA virüsüdür.  Dünyada ve ülkemizde  oldukça yaygın olarak görülen HPV, cinsel yolla bulaşarak HPV Enfeksiyonuna neden olur.

HPV Enfeksiyonu hem kadın hem de erkeklerde görülür. HPV Enfeksiyonunun gençlerde ve  sağlıklı çocuklarda da görüldüğü çeşitli çalışmalarda kanıtlanmıştır. (Bulaşma yollarından bahsederken bu konuda sizlere ayrıntılı bilgi vereceğiz). Bu nedenle her yaş ve her cinsiyet bu enfeksiyondan etkilenebilir.

Verilere göre (Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol Merkezi) cinsel olarak aktif her bireyin HPV ile enfekte olma riski %50 dir ve 50 yaş üzeri kadınlarda yaşamları boyunca HPV ile karşılaşma oranları %80  dir.

HPV NASIL BULAŞIR ?

Cinsel yolla bulaşan HPV büyük oranda cinsel ilişki ile bulaşır. Korunmasız anal ilişki, oral sex, vajinal ilişki bulaşa neden olur.

Cinsel temas dışında havlu, bornoz, iç çamaşırı gibi malzemelerin ortak kullanımı, kontamine objeler (özellikle de cinsel araçların ortak kullanımı)  indirekt bulaşmaya neden olur.  Çocuklara genellikle kontamine objelerle temas veya cinsel istismar yolu ile bulaş gerçekleşir. Bu nedenle 2 yaşından büyük çocuklarda görülen siğiller önemsenmeli, cinsel istismar   ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

2 yaşından küçük çocuklarda görülen HPV çoğunlukla vajinal doğum sırasında bulaşır.

HPV BELİRTİLERİ NELERDİR?

HPV tipine göre kuluçka süresi değişmektedir. Genellikle bulaştan sonra 2 ay ile 6 yıl arasında kadın ve erkeklerde belirtiler gözlenebilir. HPV Enfeksiyonu bazen yıllarca belirti vermeyebilir.  HPV nin türüne göre genital siğiller görülebilir. Genital siğil bulunmaması, HPV nin olmadığı anlamına gelmez.

Genital siğiller genellikle anüs çevresi , penis çevresi  ve testislerde , yani tüm genital  bölgede görülebildiği  gibi, oral sex ile bulaşlarda ağız mukozası ve solunum yollarında da görülebilir.  Kabarık, kahve veya pembe tonlarında et benine benzeyen genital siğiller öncelikle milimetrik olarak başlar ve büyürler. Siğiller farklı görünümlerde olabilir. Kimi sert ve karnabahar görünümünde olabilir. Genital siğiller dağınık halde bulunabildikleri gibi küme halinde de bulunabilirler. 

Kadınlarda özellikle vajinal bölgede bulunan siğiller, kaşıntıya, cinsel ilişki sırasında ağıya ve kanamaya neden olabilir. Erkek ve kadınlarda idrar yollarına yakın kısımlarda bulunan siğiller, idrar yaparken bazı şikayetlere neden olabilir.  Siğiller el ve ayaklarda bulunabilir.

GENİTAL SİĞİL VARLIĞINDA NE YAPILIR ?

Genital  siğiller kişi tarafından et benleri ile karıştırılabilir. Bu nedenle genital bölgede ve ağız içinde oluşan lezyonlarda hekime danışmak gerekir. Hekim çeşitli cihazlar ve büyüteçler ile lezyonları daha iyi ayırt edecektir. Ayrıca sizi gerelkli testlere yönlendirecek , bilgilendirecek ve gerekli tedavileri uygulayacaktır. Bazen vajinal mukozadaki  doğal kıvrımlar siğiller ile karıştırılmakta ve gereksiz paniğe yol açmaktdır.  Genital bölgedeki veya ağız içindeki lezyonların fotoğrafından yeterli  bilgi sağlanamamaktadır.  Ayrıca kişisel gizliliğiniz için bu görsellerin paylaşılması uygun değildir. En doğru tanı hekim muayenesi ile konur.

HPV HANGİ ÖNEMLİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR ? HPV TİPLERİ NELERDİR ?

HPV’nin 200’den fazla çeşidi vardır. HPV tipleri yüksek riskli ve düşük riskli olarak gruplandırılır. Bu gruplandırma kanser oluşturma riskine göre yapılmıştır. 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 ,68 kanser oluşumu açısından yüksek riskli, ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81 ise düşük riskli hpv tipleridir. Genellikle 6 ve 11 tipi genital siğillere neden olurken, 16 ve 18 rahim ağzı kanseri açısından yüksek risklidir. Rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni HPV enfeksiyonudur. Bir kişi birden fazla hpv tipi ile enfekte olmuş olabilir. Bu nedenle genital siğillerin bulunması veya bulunmaması hangi tiple enfekte olunduğunu belirlemez.  Tanı sadece test ile konulabilir. Düşük riskli hpv tipleri de daha düşük oranda kanserlere neden olabilir.

Rahim ağzı kanseri  başta olmak üzere , vulva, vajina, penis, anal bölgelerinde kanserlere, orofaringeal kanserlere ve laringeal kanserlere neden olabilmektedir. Adenokanserler ise HPV ile çok ilişkilendirilememiştir. Ayrıca deri kanserleri ile HPV virüsü arasında ilişki bulunabilmektedir.  Prostat, meme, mide, akciğer, mesane kanserleri ile HPVnin bağlantısı bulunabilir. Bazı baş ve boyun kanserleri de HPV ile ilişkili olabilir.

HPV TESTİ NASIL  VE NERELERDE YAPILIR? ERKEKLERE HPV TESTİ YAPILABİLİR Mİ ?

HPV Testi HPV DNA testi ile yapılır. Bu testte HPV nin varlığı ve tipi saptanır. Tip tayini oldukça önemlidir. Kadın ve erkeklerde doktor muayenesi ile siğillerin saptanması durumunda lezyondan örnek alınması veya lezyon bulunmayan  kadınlarda servikal sürüntü alınması yolu ile test uygulanabilir. Erkeklerde lezyon yok ise HPV testi uygulanamaz. Bu nedenle kadınlarda düzenli  servikal Pap Smear testi yapılması son derece önemlidir. Herhangi bir HPV tipi saptanamayan kadınlarda 5 yılda 1 tarama yapılmalıdır. Yüksek tipli HPV virüsü saptanması durumunda ileri tetkiklere başvurulabilir.

HPV VE GENİTAL SİĞİLTEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ ?

HPV yi tamamen vücuttan yok edecek bir tedavi bulunmamaktadır. Siğiller ise bulundukları bölge ve büyüklüklerine göre farklı şekillerde tedavi edilir.  Bu seçenekler arasında bölgeye uygulanan ilaçlar, koter ile yakma, lazer, dondurma işlemi, cerrahi olarak çıkarma tedavi seçenekleridir. Siğiller mutlaka tedavi edilmelidir. Böylece özellikle erkeklerde nüksler  azaltılabilir.

Bağışıklık sistemi güçlü olan bireylerde virüs vücut tarafından yok edilebilir. Bu oran oldukça yüksektir.  Bu nedenle bağışıklık sisteminin desteklenmesi tedavide ve korunmada oldukça önemlidir.

HPV’DEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILIR ?

HPV den korunmak için öncelikle bulaş şeklini bilmek son derece önemlidir. Çünkü Hpv  bulaşma riski cinsel yönden aktif ve çok eşli kişilerde yüksektir.  Bu nedenle tek eşlilik çok önemlidir. Partnerin de tek eşli olması gerekir.

Kronik hastalığı bulunan bireylerde, bağışıklık sistemi zayıf olan veya bağışıklık sistemi hastalığı olan bireylerde, bağımlılarda, erken yaşta cinsel ilişki yaşayanlarda,  HPV aşısı olmayan bireylerde HPV riski daha yüksektir.

Siğillerin bulunduğu dönem bulaştırma açısından en yüksek riskli dönemdir. Ancak siğiller bulunmadan da bulaş gerçekleşebilir.

HPV den korunmanın en etkili yolu aşıdır. Prezervatifin doğru kullanımı HPV bulaşma riskini azaltır. Ancak tamamen yok etmez.  Çok eşli bireyler  mutlaka prezarvatif kullanmalıdır. Ancak unutulmamalıdırki ciltten cilde temas ta bulaşmaya neden olur.

HPV AŞISI NASIL  VE NE ZAMAN UYGULANABİLİR ? YAN ETKİLERİ NELERDİR ? ERKEKLER AŞI OLABİLİR Mİ ?

HPV den korunmada aşı çok ama çok önemlidir. İlk cinsel deneyim başlamadan önce  HPV aşısı uygulanması kişiyi HPV den korur. Bu nedenle 9 yaşından sonra kız ve erkek çocuklarına aşı yapılabilir. Aşının ülkemizde farklı türleri bulunmaktadır.  Şu anda ülkemizde HPV aşısı rutin olarak uygulama kapsamında değildir. Kişi aşısını ücretli olarak uygulatabilir. Aşı 45 yaşına kadar yapılabilmektedir. Ancak ne kadar erken ve cinsel temas olmadan yapılırsa o kadar etkilidir.

İlk defa aşı olacak 9-14 yaş aralığındaki çocuklarda 2 doz aşı uygulanır. 1. Doz uygulanmasından 6-12 ay sonra 2. Doz yapılmalıdır. Bu şekilde korunma sağlanır. 15 yaş üzerinde ise 3 doz uygulanır. 1. Dozdan 1-2 ay sonra 2. Doz- 6. Ayda ise 3. Doz uygulanır.

Ülkemizde kadın sağlığı sorunları

Sevgili kadınlar;

Ülkemizde kadın sağlığı sorunları nelerdir? Bu konuda yetkili merciler neler yapmaktadır?

Bu soruları yıllardır kendime sorarım ve çözümler düşünürüm. Çözümlerin hayallerini kurarım. Yıllar içinde toplumun hızlı dönüşümü ve belki de benim olgunlaşma sürecim ile beraber, sorunlar ve çözümler biraz değişti.

Aile planlaması hizmetlerinin her kadına ulaştırılması ve çocuk yaşta evliliğin önlenmesi hep kendi gündemimde oldu. İlki çözümü en kolay olanı aslında.

Örgün sağlık hizmetleri kapsamında kondom ve doğum kontrol hapı dağıtılması, yetiştirilmiş ebelerin kadınlara eğitim vermesi, rahim içi araç uygulaması ve hastanelerde diğer yöntemlerin yapılması (kanalların bağlanması, implant yerleştirilmesi vb) ile sorun büyük ölçüde çözülebilir. Tabi okullarda bu konuda dersler anlatılması da eklenirse çok iyi olur.

Çocuk yasta evlilik ise daha kültürel ve geleneksel bir sorun. Bu konuda yasalar var aslında. Ama kız çocuklarının eğitimi, kadınların meslek sahibi olması ve politikacılar arasında kadın oranının yükselmesi ile bu evlilikler önlenebilir. Gelenekler ancak bu şekilde değiştirilebilir ve yasalar tavizsiz uygulanabilir.

Obezite tüm toplumun sağlığını olumsuz etkileyen bir problem. Kadın sağlığında obezitenin olumsuz etkilerini biliyoruz.

Üreme sağlığı, hamilelik komplikasyonları, damar tıkanıklıkları, kalp hastalıkları, meme kanseri… obezite ile alakalı aklıma ilk gelenler. Obezite ile mücadele toplum sağlığı politikası olmalı. Gıda tüketimi düzenlemeleri (gıda içeriği ve reklamları ), sporun yaygınlaştırılması , obezite riski olanların erken yaşta belirlenip eğitilmesi gibi çözüm yöntemleri önerilebilir.

Sigara yine bir diğer kadın sağlığı sorunu. Kadınlar arasında hızla yaygınlaşmakta. Sebep olduğu hastalıklar oldukça iyi bilinmekte. Bu konuda devlet tarafından alınmış birçok önlem bulunmakta. Ek olarak kız çocuklarının spor, müzik ve sanat gibi alanlara yönlendirilip üretkenlik ve meşguliyetlerinin arttırılması kötü alışkanlıklardan koruyacaktır.

Sevgili kadınlar meme kanseri ve Rahim ağzı kanseri çok sık karşılaştığımız kadın sağlığı sorunudur. Bu alanda KETEM organizasyonları çok iyi bir hizmet vermektedir. Bundan faydalanalım.

Ek olarak her zaman dile getirdiğim rahim ağzı kanserini önlemek için HPV aşısının devlet tarafından 9- 13 yaştan itibaren kız çocuklarına ücretsiz uygulanması sağlanmalıdır. Sevgili kadınlar menopoz ve osteoporoz diğer önemli kadın sağlığı sorunlarıdır. Yaşam süremiz uzamakta ve daha kaliteli bir yaşlılık beklentimiz artmaktadır. 50 yaş üzeri kadınlara uygun kişilere hormon replasmanı ve osteoporozun önlenmesi için egzersiz ve beslenme desteği önerileri en yakın sağlık biriminde verilebilmelidir.

Ülkemizde bir diğer kadın sağlığı sorunu ise aile içi şiddet. Maalesef kadınlarımız en yakınları tarafından şiddet görüyor. Geri kalmıştık, eğitimsizlik , işsizlik, yetersizlik , güçsüzlük… ne derseniz deyin kadınlar ve çocuklar aile içi şiddete maruz kalıyor. Kadınlar her zaman daha çalışkan daha sebatkar olmalarına rağmen bu muamelelere maruz kalıyorlar. Sosyal devletlerin kadın ve çocuğu korumak ve güçlü kılmak için her şeyi yapması lazım. Ancak o zaman erkeklerde mutlu ve sağlıklı olur.


Vajinal Estetik 2021

Vajinal Estetik neden yapılır ?

balikesirvajinalestetik
Vajinal Estetik

Vajinal Estetik neden yapılır ?

Vajinal estetik tıbbi, kozmetik ve psikolojik nedenler ile tercih edilebilmekte veya bir gereklilik haline gelebilmektedir. Vajina estetiği terimi bazen yanlış kullanılmaktadır. Genital estetikler halk arasında vajina estetiği olarak telaffuz edilebilmektedir. Ancak vajina estetiği vajinaya uygulanan estetik işlemleri kapsar. Dış genital organlara yönelik uygulanan estetikler, labioplasti, perine beyazlatma, G noktası büyütme, dış dudakları dolgunlaştırma gibi işlemleri kapsarken, vajinal estetik vajinaya uygulanan bir işlemdir ve çeşitleri vardır.

Vajina daraltma işlemi sık yapılan vajinal estetik operasyonlarındandır. Normal doğum, fazla sayıda doğum, düzgün onarılmamış doğum dikişleri, doğum sırasında meydana gelen yırtıklar vajinanın genişlemesine yol açabilir. Bu durum eşlerde cinsel ilişki sırasında doyumun azalmasına ve beden algısı ile ilgili olumsuz düşüncelere neden olabilir. Ayrıca epizyotomi yani doğum dikişleri sonrası oluşan skar dokusu cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilmektedir. Vajina daraltma, vajina gençleştirme, vajina sıkılaştırma vajinoplasti adı altında yaptığımız operasyonlar-işlemlerdir ve bu işlemler ile kötü travmatik doğum hikayesi olan kadınların ileri derece genişlemiş ve deforme olmuş vajinal yapılarının yeniden eski haline gelmesi sağlanır. Hiç doğum yapmamış kadınlar da vajinal estetiğe ihtiyaç duyabilir. Vajinada kollejen yapının bozulmasına bağlı gevşeme, yapısal farklılıklar, hem psikolojik hem cinsel hem de fonksiyonel sorunlara neden olabilir.

İdrar kesesi ve rektumun anüsten önce son bölümlerinde sarkma olduğunda, cinsel fonksiyon bozukluğu ve idrar kaçırma sorunları oluşabilir. Rahim sarkması şikayeti olan kadınlarda ileri olmayan evrelerde vajinoplasti işlemi şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur. Bu hastalarda ön ve arka vajina duvarlarındaki fazla doku alınarak genişlemenin tamiri yani vajinanın daraltılması yolu ile yapılan vajinoplasti- vajina estetiğinden fayda görülür. İleri evrelerde farklı cerrahi işlemler uygulanmaktadır.

Bazen vajina darlığı da cinsel doyumu azaltabilir, cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Özellikle doğum dikişleri sonrası oluşan nedbe (skar) dokusu bu duruma neden olabilmektedir. Vajinal estetik ile bu dokular alınıp uygun şekilde onarılır ve vajina genişletme sureti ile vajinal estetik uygulanır.

Vajinal estetik nerede yapılır ? Hangi Doktorlar / Branşlar Vajinal Estetik Uygulayabilir ?

Kadın doğum uzmanları ve plastik cerrahlar genital estetik uygulayabilir. Ancak burada önemli olan hekimin deneyimidir. Vajina estetiği ile ilgili ameliyat ve uygulamaların çoğu ülkemizde ve tüm dünyada daha çok jinekologlar (Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları) tarafından yapılmaktadır. Önemli olan jinekolog veya plastik cerrah mı cevabı yerine bu konuda “tecrübe sahibi” olan hekime ulaşılmasıdır. Kadın doğum uzmanlarının genital bölge anatomisine hakim olması önemli bir avantaj olabilir. Bu operasyonların klinik ortamlarda yapılması çok önemlidir. Çünkü bu operasyonlar steril koşullarda ve sedasyon veya lokal anestezi ile uygulanır.

Bu opersayonlar sırasında uygulanan sedasyon veya lokal anestezikler sayesinde acı hissedilmez. İşlemden sonra bir iki gün devam eden hafif sızlama durumlarında ise doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Genital estetiği ücretleri yapılan operasyonun türüne, genişliğine ve kullanılan anestezi yöntemine göre değişmektedir. Özel sağlık sigortaları tıbbi gereklilik durumunda vajinal estetik operasyonlarını karşılayabilir.

Lazer İle Vajina Estetiği

Lazerli vajina estetiği, cerrahi bir işlem olmaması nedeni ile tercih edilebilmektedir. Bir prob yardımıyla yapılan işlemde lazer probu ile vajinanın tüm duvarları taranır. Lazer ışığı ile vajinanın tümü sıkılaştırılır. Cinsel yasak lazer ile yapılan işlemlerde daha kısadır. İşlem tek seferde değil, seanslar şeklinde uygulanır. Yine ileri evre olmayan rahim sarkması ve öksürme ile idrar kaçırma şikayetlerinde bu yöntemden faydalanılabilir.

Her Kadın Güzeldir

Estetik operasyonların yaygınlaşması, daha ulaşılabilir olması bu konudaki talepleri arttırmakta ve kadınların bu konuda kendilerini ifade etmelerini kolaylaştırmaktadır. Böylece fonksiyonel veya kozmetik sorunların, psikolojik ve cinsel problemlerin üstesinden gelmek kolaylaşmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte işlemler gün geçtikçe daha kısa sürede iyileşme sağlamaktadır. Her kadının anatomik yapısı aynı olsa da dış genital bölgenin görünümü farklı olabilmektedir. Bazen eşler, bazen kadınlar bu görünümden memnun olmayabilir.

Zamanla kendilerini daha mutsuz hissedebilir. Bu durum cinsel sağlık üzerinde ve ruhsal açıdan sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu durumda genital bölgenin estetik olarak düzgün olması, kadının kendine olan güveninin artmasını ve karşı cinsle olan ilişkisinde kendisini çok daha mutlu hissetmesini sağlar. Unutulmamalıdır ki dışarıdan aldığımız olumsuz bildirimler bizi mutsuz etse de kendimizi nasıl hissettiğimiz beden algımız ile ilgili duygu ve düşüncelerimize bağlıdır. Bu durum göz önüne alınarak, kişi vajinal estetik yaptırmak ister ise ve sağlık durumu elverişli ise, bu işlemleri yaptırması, cinsel, psikolojik ve tıbbi olarak yarar sağlamaktadır.

https://www.instagram.com/drlutfiyetomak/

balikesirvajinalestetik

Balıkesir Genital Estetik

Balıkesir Labioplasti iç dudak estetiği , Balıkesir genital estetik , Genital Kararma estetiği

Vajinoplasti ve Labioplasti nedir ?

Vajinoplasti, cerrahi olarak ya da lazer ile yapılabilen tıbbi bir işlemdir. kozmetik nedenler, yapısal sorunlar ya da fonksiyonel nedenlerle dış genital bölge ve/ veya vajinaya uygulanabilen çok çeşitli cerrahi işlem seçeneği bulunmaktadır. Zaman içinde yapısal olarak ya da vajinal doğumlara bağlı olarak genişlemeler oluşabilmektedir. Bazen düzgün onarılmayan epizyotomi sonrası da fonksiyonel ve estetik sorunlar oluşabilmektedir. Bu gibi şekil bozuklukları cinsel birliktelikte alınan zevkin hem kadın hem de erkek tarafından azalması ya da yok olmasına, fonksiyonel ve estetik sorunlara, psikolojik problemlere neden olabilmektedir. Kişinin genital bölgesinde tahriş, enfeksiyon, hijyen sorunları, aktivitelerde rahatsızlık hissi, psikolojik nedenler ve cinsel isteksizlik, cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olan durumlarda cerrahi işlem daha fazla gereklilik kazanır.

Labioplasti de bu işlemlerden biridir. Tıbbi gereklilik veya kozmetik nedenlerle yapılabilmektedir. kadın genital bölgesindeki dudakların küçültülmesi, simetrik hale getirilmesini, sarkmaların giderilmesini kapsamaktadır.

Genital bölgede kararma ve iç dudaklarda sarkma bilinenin aksine ilk olarak sık cinsel ilişki kaynaklı değildir.

Erkekler ve kadınlar bu durumun çoğunlukla sık cinsel ilişki ile bağlantılı olduğuna inanır. Ancak bu durum, genetik yapı, ergenlik döneminde salgılanan hormonlar, kronik enfeksiyonlar gibi genetik ve biyolojik nedenler, kaşıntı, ağda kullanımı gibi fiziksel faktörler ile ilişkilidir. Sık cinsel ilişki ve mastürbasyon ilk sebep değildir ve bakirelerde iç dudak sarkması normaldir, sıkça da karşılaşılır.

Balıkesir gebelik, balıkesir kadın doğum, balıkesir kadın doğum doktoru, balıkesir aile planlaması, balıkesir gebelik, balıkesir doğum, balıkesir kadın hastalıkları, balıkesir kürtaj, balıkesir genital estetik, balıkesir kısırlık tedavisi, balıkesir gebe takibi, balıkesir tüp bebek, balıkesir infertilite, balıkesir vajen estetiği, balıkesir vajinal daraltma, balıkesir menopoz tedavisi, balıkesir jinekolog, balıkesir jinekoloji, balıkesir gebe okulu, balıkesir pelivk taban egzersizleri, balıkesir vajinismus tedavisi, balıkesir normal doğum, balıkesir ağrısız doğum hakkında ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Balıkesir genital estetik hakkında bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Balıkesir Kürtaj | Kürtaj Yasal mı ? | Kürtaj Sonrası Korunma |

Balıkesir Kürtaj | Kürtaj Yasal mı ? | Kürtaj Sonrası Korunma |

Türkiye’de kürtaj yasasına göre, istenmeyen gebelik durumunda 10. gebelik haftasına kadar kürtaj yasaldır. Kürtaj için 18 yaşın üzerinde olmak gerekir ve eğer kişi evli ise eşinin de rızası aranmaktadır. Kürtaj ayrıca istenmeyen gebelikler dışında, anne karnında ölüm, düşük sonrası, anomali, gelişimi durmuş gebelik, boş gebelik ve mol (üzüm) gebeliklerinin sonlandırılmasında da kullanılır. İstenmeyen gebelik durumunda mutlaka hekime başvurulmalı, sağlığınızı riske atacak uygulamalardan kaçınmalısınız. En doğru bilgiyi hekiminizden alacağınızı unutmayın. İstenmeyen gebeliklerin sağlıklı olmayan şartlarda sonlandırılması veya kişinin sonlandırma girişimi ölümle sonuçlanabilecek komplikasyonlara neden olabilir.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki yaklaşık 15 gün boyunca uygun değildir. Kanamanın devam edebildiği bu dönemde rahim enfeksiyonlara açıktır.

Kürtajdan sonra gebelik hormonları hızla yok olur ve yumurtlama gerçekleşebilir. Bu nedenle özellikle de istenmeyen gebeliğe bağlı kürtajlardan sonra mutlaka korunma yöntemlerine başvurulmalıdır. İstenmeyen gebelikler dışında da hekiminiz ne zaman tekrar çocuk sahibi olabileceğiniz konusunda sizi bilgilendirir ve bu zamana kadar korunmanız gerekir.

Kondom yani prezervatif kullanımı kürtaj sonrası enfeksiyon riskini azalttığından oldukça sağlıklıdır. Bunun dışında sağlık durumu ve beklentilerinize, yaşam tarzınıza göre doğum kontrol hapı, spiral yada korunma iğneleri kullanılabilir. İleri yaşta veya artık kesinlikle gebelik hedeflenmiyorsa tüplerin bağlanması veya erkeklerde tohum kanallarının bağlanması tercih edilebilir. En doğru kararı, kürtaj sonrası hekiminizden alıp birlikte hangi yöntemi uygulayacağınıza karar verebilirsiniz.

Balıkesir gebelik, balıkesir kadın doğum, balıkesir kadın doğum doktoru, balıkesir aile planlaması, balıkesir gebelik, balıkesir doğum, balıkesir kadın hastalıkları, balıkesir kürtaj, balıkesir genital estetik, balıkesir kısırlık tedavisi, balıkesir gebe takibi, balıkesir tüp bebek, balıkesir infertilite, balıkesir vajen estetiği, balıkesir vajinal daraltma, balıkesir menopoz tedavisi, balıkesir jinekolog, balıkesir jinekoloji, balıkesir gebe okulu, balıkesir pelivk taban egzersizleri, balıkesir vajinismus tedavisi, balıkesir normal doğum, balıkesir ağrısız doğum hakkında ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

dogumdikisleri

Epizyotomi, Doğum Dikişleri Nedir ? Epizyotomi Bakımı Nasıl Yapılır ? Vajinal Estetik Gerekir mi?

Balıkesir Doğum, Doğum Dikişleri, Epizyotomi Bakımında Nelere Dikkat Edilir ? Balıkesir genital estetik

Doğum sırasında kendiliğinden oluşacak bir yırtığa göre epizyotominin onarılması ve iyileşmesi daha kolaydır. Epizyotomi her normal doğumda gerekli olmaz, ancak bir önceki içerikte de bahsettiğim gibi istenmeyen yırtıkların oluşmasını engellemek amacı ile epizyotomi gerekli olabilir. Epizyotomi sonrası en büyük sorun ağrıdır. Ancak doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler ve soğuk uygulama faydalı olur.

Enfeksiyon oluşmaması ve yara iyileşmesinin hızlanması için;

Dikiş yerini kuru tutun,

Sık sık ped değiştirin(4 saatte 1 veya daha kısa sürede),

Perine temizliği öncesi ellerinizi yıkayın,

Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın. Bu ilaçlar enfeksiyon gelişmesini önler ve iyileşmeyi hızlandırır.

İyi beslenin ve bol sıvı alın, kabızlık yaşamamak için mobilize olun yani hareket edin.

Yeteri kadar dinlenmeye ve uyumaya dikkat edin, ağır işlerden ve aşırı aktiviteden kaçının,

Tuvalet sonrası temizliğe dikkat edin,

Temizliğin ılık su ile yapılması yeterlidir.

Bu bölgeye dışkı bulaşmamasına özen gösterilmelidir. Temizliği önden arkaya doğru yapın ve duş şeklinde yıkayın.

Doktorunuz önerdiği süre boyunca cinsel ilişkiden kaçının.

Epizyotomi işlemi normal doğum sırasında yırtıkları ve sarkmaları önlemek amacıyla, gerekli durumlarda açılan kesidir. Epizyotomi her normal doğumda gerekli olmayabilir. Özellikle zor doğumlarda (bebeğin normalden iri olması, bebeğin baş çapının normalden geniş olması, vajina girişinin dar olması, çatı darlığı) doğum yırtıkları oldukça fazla olmaktadır.

Doğum gerçekleştikten hemen sonra bu kesi veya istenmeyen yırtıklar onarılır. Düzgün olmayan onarma işlemi veya yırtıklar sonrasında skar dokusu nedeniyle kişi bu durumdan rahatsızlık duyabilir. Epizyotominin uygun şekilde onarılmaması durumunda oluşan estetik sorunlar cerrahi işlem ile düzeltilebilmektedir.

Balıkesir gebelik, balıkesir kadın doğum, balıkesir kadın doğum doktoru, balıkesir aile planlaması, balıkesir gebelik, balıkesir doğum, balıkesir kadın hastalıkları, balıkesir kürtaj, balıkesir genital estetik, balıkesir kısırlık tedavisi, balıkesir gebe takibi, balıkesir tüp bebek, balıkesir infertilite, balıkesir vajen estetiği, balıkesir vajinal daraltma, balıkesir menopoz tedavisi, balıkesir jinekolog, balıkesir jinekoloji, balıkesir gebe okulu, balıkesir pelivk taban egzersizleri, balıkesir vajinismus tedavisi, balıkesir normal doğum, balıkesir ağrısız doğum hakkında ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Dogum sonu korunma

GEBELİKTEN KORUNMA

Balıkesir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr Lütfiye Tomak | Aile Planlaması ve Korunma Yolları Hakkında Ayrıntılı Bilgiye Yazımızdan ve İletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

GEBELİKTEN KORUNMA | AİLE PLANLAMASI NEDİR?

İstediğiniz zaman, istediğiniz sayıda çocuk sahibi olmanıza yardımcı olan yöntemlerdir. Amaç kadının yumurtası ile erkeğin sperminin buluşmasını engelleyerek gebelik oluşmasını engellemektir. Anne ve çocuk sağlığını korumaya yardımcı olur. Her yöntem kişiye özeldir. Gebelikten korunma her iki çiftinde sorumluluğundadır.

Kadının Kullanabileceği Yöntemler

 • Gebeliği önleyici haplar
 • Rahim İçi Araç (RİA-Spiral)
 • Gebeliği Önleyici İğneler
 • Deri Altı Çubuğu
 • Vajinal Halka
 • Kadın Kondomu
 • Spermisitler – Vajinal Fitiller
 • Tüplerin Bağlanması

Erkeklerin Kullanabileceği Yöntemler

 • Erkek Kondomu (Prezervatif)
 • Tohum Kanallarının Bağlanması (Vazektomi)

*** Ertesi gün hapı sürekli olarak uygulanabilecek bir yöntem değildir. Kürtaj bir korunma yöntemi değildir. Vajinayı su veya çeşitli maddelerle yıkama bir korunma yöntemi değildir.

Geleneksel Yöntemler

 • Geri Çekme (boşalma öncesi penisten gelen sıvılarda da gebeliğe neden olacak miktarda sperm bulunduğundan boşalmadan önce erkeğin penisini vajinadan çekmesi gebelik oluşmasına engel olmayabilir. Gebelik riski yüksektir.
 • Emzirme ( Emzirme sadece bebek anne sütü ile besleniyor ise ve ek hiç bir gıda verilmiyor ise, anne sık aralarla günde en az 6-10 kez emziriyor ise, anne adet görmüyor ise gebelikten korur. Bu üç koşuldan birinin sağlanmaması durumunda gebelikten korumaz.)

DOĞUM KONTROL HAPLARI

Gebeliği önlemek için her gün 1 adet içilen haplardır. İçinde östrojen – progesteron hormonları bulunur.

OLUMLU YÖNLERİ:

 • Doğru kullanıldığında %99 etkilidir.
 • Adeti düzenler, adet ağrılarını azaltmaya yardımcıdır, kanama miktarını
 • azaltır.
 • Rahim ve yumurtalık kanserlerine karşı koruyucu etki sağlar.
 • Bırakıldığında hemen gebe kalınabilir.
 • Kısırlık yapmaz.

UYARILAR / YAN ETKİLER

 • Hap her gün aynı saatte unutulmadan alınmalıdır.
 • Başka ilaçlarla etkileşebilir. Bu nedenle başka bir nedenle hekime gidildiğinde doğum kontrol hapı kullanıldığı söylenmelidir.
 • 35 yaşından büyük, günde 20’den fazla sigara içen kadınlar kullanmamalıdır.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

Rahim İçi Araç

( RİA-Spiral )

Bakır ve hormon içeren çeşitleri bulunan T şeklinde, rahim içine yerleştirilen küçük bir araçtır. Döllenme ve yumurtanın yerleşmesini engeller.

OLUMLU YÖNLERİ

 • %99 etkilidir ve anında koruma başlar,
 • Uzun süreli kullanılır (genellikle 10 yıl)
 • Kısırlığa neden olmaz, çıkarılır çıkarılmaz gebe kalınabilir.
 • Gebelik olmadığından emin olunan herhangi bir zamanda yapılabilir ancak genellikle adet dönemi tercih edilir.

UYARILAR / YAN ETKİLER

 • Uygulama eğitimli sağlık personeli tarafından yapılır.
 • Adet süresini ve miktarını arttırabilir,
 • Uygulama sonrası 1. ay 3. ay ve sonra her yıl kontrole gidilir.Düzenli olarak yerinden oynayıp oynamadığı kadın tarafından kontrol edilmelidir. (Vajendeki ince ipler ilişki sırasında veya gündelik zamanda rahatsızlık vermez)
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

1 veya 3 aylık İğneler

İçinde kadınlık hormonları bulunan iğneler, aylık ve 3 aylık olmak üzere 2 çeşittir. Yumurtamın olgunlaşıp atılmasını ve yerleşmesini önler.

OLUMLU YÖNLERİ

 • Doğru kullanıldığında %99 etkilidir.
 • Adet sancısı ve kanama miktarını azaltır.
 • Rahim ve yumurtalık kanserinden korur,
 • Bırakıldığında bir süre sonra gebe kalınabilir. Kısırlığa neden olmaz.

UYARILAR / YAN ETKİLER

 • İlk aylar lekelenme olabilir,
 • İlk iğne adetin 5. gününde yapılırsa hemen koruma sağlar.
 • İğneler aksatılmamalıdır.
 • Adet düzensizliğine geçici olarak neden olabilir.
 • Başka bir nedenle hekime başvurulur ise mutlaka iğne kullanıldığı söylenmelidir.
 • Sağlık personeli tarafından uygulanır.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

Deri Altı Çubuklar

ince- yumuşak- deri altına yerleştirilin küçük çubuklardır ve içerisinde progesteron hormonu bulunur. Bu hormon yumurtanın olgunlaşıp atılmasını ve yerleşmesini önler.

OLUMLU YÖNLERİ

 • Doğru kullanıldığında %99 etkilidir.
 • Adetin ilk 5 günü içinde ve doğumdan 40 gün sonra uygulanabilir.
 • Etkisi yerleştirildikten birkaç saat sonra başlar ve 3 yıl devam eder.
 • Görünmez ancak elle hissedilir.

UYARILAR / YAN ETKİLER

 • Doğru kullanıldığında %99 etkilidir.
 • Sağlık personeli tarafından lokal anestezi ile yerleştirilir.
 • Çıkarıldıktan sonra gebelik 1 yıla kadar oluşmayabilir.
 • Başka bir nedenle hekime gidildiğinde deri altı çubuk kullanıldığı söylenmelidir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

Vajinal Halka

Vajinaya yerleştirilen ve hormon içeren(progesteron ve östrojen) ince, yuvarlak, esnek bir gebelikten korunma halkasıdır. Yumurtanın olgunlaşıp atılması ve yerleşmesine engel olur.

OLUMLU YÖNLERİ

 • Doğru kullanıldığında %99 etkilidir.
 • Kişi kendi uygulayabilir.
 • 3 hafta vajen içinde kalır, adetin 5.günü yerleştirilip 21. günü çıkarılır. Yenisi 7 gün sonra takılır.
 • Çıkarıldıktan sonra2-3 gün içinde adet başlar.
 • Ağrısızdır.

UYARILAR / YAN ETKİLER

 • Belirtilenden daha uzun süre vajen içinde bırakılmamalıdır.
 • Lekelenme veya ara kanama olabilir.
 • Yanlışlıkla çıkar ise derhal ılık su ile yıkanıp geri takılmalıdır.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.
 • 35 yaş üstü 20 den fazla sigara kullanan kadınlar kullanmamalıdır.

Kadın Kondomu

İlişki öncesi vajinaya yerleştirilen ince silikon kılıftır. Sperm geçişini engeller.

OLUMLU YÖNLERİ

 • Doğru kullanıldığında %99 etkilidir.
 • Adet düzensizliği veya ağrıya neden olmaz. kana miktarını değiştirmez,
 • İlaçlar ile etkileşmez.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korur (doğru kullanıldığında)
 • Spermimisit fitiller ile kullanılabilir.
 • Kadın kondomu ilişkiden saatlerce önce takılabildiğinden cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmaz.

UYARILAR / YAN ETKİLER

 • Kullanıldıktan sonra çöpe atılmalıdır.
 • Cinsel temas başlamadan takılmalıdır.
 • İlişki başladıktan sonra takılır ise cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyuculuğu olmaz.
 • İlk zamanlarda kadın takmakta zorlanabilir.

Spermisitler

Vajinaya yerleştirilen film tablet, köpük, krem, jel, sünger veya fitillerdir. Spermleri etkisiz hale getirir.

OLUMLU YÖNLERİ

 • Doğru kullanıldığında %71-%82 arasında etkilidir.
 • Kayganlık sağlar.
 • Kondom ile birlikte kullanıma uygundur.

UYARILAR / YAN ETKİLER

 • Tek başına cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı tam koruma sağlamaz. Kondom ile kullanılırsa tam koruma sağlar.
 • Her ilişkide 1 tane kullanılır.
 • Eller kullanım öncesi yıkanmalı, ilişkiden 15 dk önce kullanılmalıdır.
 • Etkisi 15 dk da başlayıp 1 saat sürer.

Erkek Kondomu

Prezervatif cinsel ilişki öncesi erkeğin sertleşmiş penisine takılan lateks ,ince, esnek kılıftır. Spermlerin rahme ulaşmasını engeller.

OLUMLU YÖNLERİ

 • Doğru kullanıldığında %97 etkilidir.
 • Doğru kullanıldığında cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korur.
 • Yan etkisi yoktur.
 • Reçetesiz alınır.
 • Muayene gerektirmez.
 • Rahim ağzı kanserine karşı koruyucudur.
 • Spermisitlerle kullanılabilir.

UYARILAR / YAN ETKİLER

 • Her kullanımdan sonra kontrol edilmeli (yırtılmaya yönelik) ve atılmalıdır.
 • Yırtılırsa derhal hekime başvurulmalı ve acil korunma yöntemine başvurulması gerekir.
 • Cinsel ilişki başlamadan önce yani cinsel temas olmadan, sertleşmiş penise takılmalıdır.

Tüplerin ve Tohum Kanallarının Bağlanması

Kadında yumurtayı taşıyan tüplerin, erkeklerin tohum kanallarının basit bir operasyon ile bağlanmasıdır. Geri dönüşü zor olduğundan kalıcı korunma yöntemi olarak kabul edilir. Bu nedenle çok iyi karar verilmelidir. %99-100 oranda koruma sağlayan bu işlem ömür boyu koruma sağlar. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz, etkisi hemen başlar, cinsel hayatı etkilemez.

15-30 dk süren işlem sonrası hastaneye yatış gerekmez. genel veya lokal anestezi ile yapılır ve bu nedenle genellikle ağrısızdır. Erkeklerde işlem yapıldıktan sonra yaklaşık 20 boşalma süresince ek bir yöntemle korunmalıdır. Kişi hemen işine veya eve dönebilir. Şiddetli ağrı, kızarıklık, hassasiyet durumlarında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Ertesi Gün Hapı kullanımı

Ertesi gün hapı düzenli korunma sağlayan bir yöntem değildir. Sürekli kullanımda giderek koruyuculuğu azalır. Korunmasız cinsel ilişkiden en fazla 120 saat tercihen 72 saat içinde alınmalıdır. Prezervatifin yırtılması gibi istenmeyen durumlarda başvurulan bir yöntemdir. Hormon içeren tek kullanımlık haptır. Karın ağrısı, dış gebelik veya adet düzensizliğine neden olma ihtimali vardır. Kadınlar kullanır.

***Korunma yöntemi tercih edilirken kişinin sağlık durumu, gebelik planlama durumu, yaşam stili, çalışma koşulları, partneri ile ilişkisi gibi bir çok faktör göz önünde bulundurulur. Erkek veya kadın her bireye uygun bir korunma yöntemi mutlaka vardır! Lütfen bilgi almaktan çekinmeyin …

Balıkesir gebelik, balıkesir kadın doğum, balıkesir kadın doğum doktoru, balıkesir aile planlaması, balıkesir gebelik, balıkesir doğum, balıkesir kadın hastalıkları, balıkesir kürtaj, balıkesir genital estetik, balıkesir kısırlık tedavisi, balıkesir gebe takibi, balıkesir tüp bebek, balıkesir infertilite, balıkesir vajen estetiği, balıkesir vajinal daraltma, balıkesir menopoz tedavisi, balıkesir jinekolog, balıkesir jinekoloji, balıkesir gebe okulu, balıkesir pelivk taban egzersizleri, balıkesir vajinismus tedavisi, balıkesir normal doğum, balıkesir ağrısız doğum hakkında ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Dogum sonrası cinsel iliski

DOĞUM SONRASI CİNSEL YAŞAM

Balıkesir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Lütfiye Tomak | DOĞUM SONRASI CİNSEL YAŞAM

Lohusalık döneminde;

 • Hormonal değişiklikler,
 • Uyku sorunları,
 • Yorgunluk,
 • Emzirme,
 • Ruhsal durum,
 • Annelik rolüne uyum cinsel istekte azalmaya ve uyarılma sorunlarına neden olabilir.

Doğum sonrası 4-6 hafta kadın bedeninin iyileşme sürecidir. kanamalar tamamıyla bitmeden ilişkiye girmek sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Doğumun ardından akıntılar bitmiş, kanamalar kesilmiş ve artık ağrı hissedilmiyorsa cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur. Şunu unutmamak gerekir ki doğumdan 6 hafta sonra yumurtalık fonksiyonları geri döner ve gebelikten korunulmaz ise gebelik oluşabilir.

Cinsel ilişki öncesi kadın doğum uzmanınıza muayene olmak oldukça önemlidir. Ayrıca erkeklerde bu süreçte adaptasyon sorunları ve duygusal bocalamalar yaşayabilir. Erkeklerde bu durumda en sık yaşanan tepkiler uyarılma ve boşalma sorunlarıdır. Bu sorunlar zamanla kendiliğinden geçebileceği gibi bazen profesyonel yardıma almak gerekebilir.

 • Cinsellikle ilgili duygu ve düşüncelerinizi eşiniz ile karşılıklı olarak konuşmak,
 • Beden algınızla ilgili duygu ve düşüncelerinizi paylaşmak,
 • Gerektiğinde hekiminiz ile kaygı ve düşüncelerinizi paylaşmak ve sorun ve sorularınızı rahatça sorabilmek, cinsel yaşam öncesi danışmanlık almak oldukça faydalıdır.
 • Hormonal değişiklikler vajinal kuruluğa neden olabilir. Bu durumda hekiminiz size en uygun çözümleri sunacaktır.
 • Cinsel birleşme öncesi sütün boşaltılması, ilişki sırasında en rahat pozisyonun belirlenmesi, ağrı durumunda ısrarcı olmamak ve hijyen kurallarına uymak çok önemlidir.

EMZİREN ANNELER İÇİN UYGUN KORUNMA YÖNTEMLERİ

 • RİA, Rahim içi araç,
 • Üç aylık iğneler,
 • Deri altı implantlar,
 • Erkek prezervatifi,
 • Tüplerin bağlanması ve
 • Erkeklerde tohum kanallarının bağlanması etkin korunma yöntemlerindendir.

***Prezervatif kullanımı vajinal enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

EMZİRME GEBELİKTEN KORUR MU?

Emzirme ilk 6 ay anneyi gebelikten koruyabilir. Ancak gebelik te oluşabilir. Anne adet görmese bile bu durum söz konusu olabilir. Bu nedenle lohusalık döneminde ek bir korunma yöntemi şarttır. Bebeğini günde 6-10 kez ve en az 15 dk emziren ve bebeğine anne sütü dışında hiç bir ek gıda vermeyen, adet görmeyen anneler gebelikten korunabilir. Yine de tedbiri elden bırakmamak en iyisidir.

***Doğumdan bir yıl sonra, cinsel yaşam da sorunlar devam ediyorsa cinsel tedavi uzmanından yardım alınması önerilir.

Balıkesir gebelik, balıkesir kadın doğum, balıkesir kadın doğum doktoru, balıkesir aile planlaması, balıkesir gebelik, balıkesir doğum, balıkesir kadın hastalıkları, balıkesir kürtaj, balıkesir genital estetik, balıkesir kısırlık tedavisi, balıkesir gebe takibi, balıkesir tüp bebek, balıkesir infertilite, balıkesir vajen estetiği, balıkesir vajinal daraltma, balıkesir menopoz tedavisi, balıkesir jinekolog, balıkesir jinekoloji, balıkesir gebe okulu, balıkesir pelivk taban egzersizleri, balıkesir vajinismus tedavisi, balıkesir normal doğum, balıkesir ağrısız doğum hakkında ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.